Elektrooniline side areneb võrreldes teiste majandusharudega kogu maailmas väga kiiresti. Üha enam kasutatakse mobiilseid seadmeid, mille tulemusena suureneb mobiilse andmeside osatähtsus - 2014. aasta kolmanda kvartali lõpuks oli Eestis 390 000 mobiilse andmeside kasutajat.
Lähiajal on oodata sideoperaatorite konkurentsi tihenemist suure kiirusega andmeside teenuste vallas, kuna ka video ja heli saab edastada andmesidepakettidena. Üha olulisemaks muutub teenuste integratsioon ja spetsiaalseid kliendigruppe rahuldavate teenuste väljatöötamine. Elektroonilisel sidel on oluline roll ka teistes tööstusharudes, kuna info, selle elektrooniline töötlemine ja edastamine on muutunud strateegiliseks ressursiks nagu maavarad, tööjõud ja finantskapital.
Elektroonilise side turule sisenemine
Raadiosagedused
Raadiosagedused on piiratud loodusressurss, mille järele infoühiskonna vajadus aina kasvab. Raadiosagedushaldusega tagatakse raadiosageduste otstarbekas, objektiivne ja läbipaistev haldamine ning tulemuslik kasutamine, mis määratakse kindlaks Eesti raadiosagedusplaaniga. Raadiosageduste kasutamiseks vajaliku sagedusloa annab Tehnilise Järelevalve Amet.
Numeratsioon
Elektroonilise side teenuse osutamiseks on vajalik numeratsioon ja selle järelevalvet korraldatakse vastavalt Eesti numeratsiooniplaanile. Plaan määratab nõuded elektroonilise side teenuse osutamiseks vajalike numbrite, lühinumbrite, tunnuskoodide ja prefiksite kohta. Numbrite kasutamiseks vajaliku numbriloa annab Tehnilise Järelevalve Amet.
Juurdepääs elektroonilise side võrkudele ja sidumine
Kui elektroonilise side ettevõtjal puudub lõppkasutajatele elektroonilise side teenuste pakkumiseks vastav võrgu infrastruktuur, kasutatakse üldjuhul juurdepääsu sidevõrgule.
Sidumine on elektroonilise side võrkudele juurdepääsu eriliik, mis seisneb võrkude tehnilises ja loogilises ühendamises viisil, mis võimaldab osutada teenuseid ühendatud elektroonilise side võrkude lõppkasutajatele.
Elektroonilise side teenuse osutamine
Elektroonilise side teenuse osutamine lõppkasutajale toimub sideteenuse lepingu alusel. Ettevõtja on kohustatud elektroonilise side teenuse lepingu sõlmimisel pakkuma tarbijale võimalust sõlmida üheaastase tähtajaga leping. Tarbijaga sõlmitava tähtajalise lepingu esialgne miinimumperiood ei tohi ületada kaht aastat.
Elektroonilise side teenuse osutamiseks peab ettevõtja olema kantud äriregistrisse ja esitama enne tegevuse alustamist Tehnilise Järelevalve Ametile kirjaliku teate.
Elektroonilise side seadus
Nõuded elektroonilise side võrkudele, teenustele, raadiosidele
Riigilõivuseadus
Elektroonilise side, numeratsiooni ja raadiosageduste riigilõivud
Digitaalallkirja seadus
Riigi Teataja
Riigieelarvelise eraldise kasutamise leping »
MKM ja RIKS, 202
Viimati uuendatud 30.12.2024